{gallery}aktelno/lk_17{/gallery}U organizaciji OŠ „Milica Pavlović” Čačak i Regionalnog centra za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju Čačak, a povodom obeležavanja 80 godina uspešnog rada OŠ „Milica Pavlović” Čačak, 14. i 15. oktobra 2017. godine održana je likovna kolonija pod nazivom Školi na dar. Koloniju su vodili profesor likovne kulture Sanja Živanović i akademski umetnik Božidar Plazinić.

Cilj kolonije bio je da radovima koji su nastali oplemeni prostor Škole i da deca koja učestvuju u radu iskoriste jedinstvenu priliku da osete atmosferu stvaralačkog procesa dok umetnici sa različitim senzibilitetima kreiraju umetnička dela. Takođe, kroz rad naših bivših učenika koji su trenutno u Srednjoj umetničkoj školi, naši osnovci spoznali su kako se razvija talenat ako se usmeri ka tome da postanu pravi umetnici, a jedini put je put kroz obrazovanje. Učenici su kopirali poznata dela likovnih umetnika i na taj način upoznali deo kulturne baštine. Među tim delima uvršteno je delo čuvene slikarke Nadežde Petrović, Bogića Risimovića iz Čačka, kao i svetski poznatih slikara poput Van Goga, Pit Mondrijana, Pikasa, Anri Matisa, Edgar De Gaa, Klimta…
U koloniji su učestvovali akademski umetnici, profesori iz Srednje umetničke škole Ana Bogićević (ak. vajar) i Sofija Vojinović (ak. slikar), likovni pedagog Lela Tomašević (ak. grafike), Sanja Živanović (kostimograf scenskog kostima FPU i prof. predmetne nastave Likovna kultura), čak i predmetni nastavnik nemačkog jezika iz naše škole, Olivera Nikolić koja je otkrila svoje izuzetno slikarsko umeće. Svoj doprinos dali su i talentovani učenici OŠ ,,Milica Pavlović” Čačak Ivona Lazović 8/3, Mina Pešić 7/2, Anastazija Nenadić 7/1, Mima Vasilijević 6/1 i bivši učenici koji pohađaju Umetničku školu u Čačku Miona Mandić – 1. godina, Danica Utvić – 1. godina, Milena Karapavlović – 2. godina, Sara Poledica – 1. godina.
Realizacijom ovog projekta uspeli smo da privučemo pažnju velikog broja učenika i prolaznika koji su sa znatiželjom posmatrali naš rad, razgovarali sa umetnicima, a pojedini mali posetioci mogli su da se okušaju u slikanju. Zbog velikog zadovoljstva i sjajnih rezultata u ovakvoj vrsti aktivnosti, teži se ka tome da kolonija postane tradicionalna, a da se još veći broj učenika uključi u rad kako bi neposrednim radom i učešćem negovali ljubav prema umetnosti, razvijali svoje estetske kriterijume, kreativnost, kao i odnos prema svetskoj i domaćoj kulturnoj baštini… Pogledajte link: http://www.osmilicapavloviccacak.edu.rs/index.php/home/487-likovna-kolonija-na-dar-skoli.html